O nas

O nas

            Pamiętam jak zaczynaliśmy. Luty 2013 roku. Było nas sześcioro. Spotykaliśmy się raz w tygodniu. Godziny rozmów o Polsce i wielkie marzenie o dumnym, uświadomionym i Patriotycznym Głogowie.

            W marcu 2013 roku pierwszy raz w historii naszego miasta organizujemy  Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Setki głogowian, mnóstwo biało-czerwonych flag dumnie powiewających nad głowami zebranych.

Natchnieni książką Rafała Ziemkiewicza „Myśli Nowoczesnego Endeka” poprosiliśmy głogowian, aby oddali Polsce jedną godzinę w miesiącu. My w zamian zaoferowaliśmy fantastyczną dawkę historii.

 

Tak to się zaczęło… Większość z nas historię poznaje jakby na nowo. Uczymy się jej tak naprawdę od początku.

Spotykając się z kombatantami na nowo uczymy się kochać Polskę. Dzisiaj czujemy się gotowi, aby bliskie nam wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna – przekazywać mieszkańcom naszego miasta. Dlatego tak też robimy.

 

Nie zapominamy o żadnej ważnej dacie. W styczniu organizujemy obchody Powstania Styczniowego, w lutym i marcu oddajemy cześć Żołnierzom Wyklętym, kwiecień to Katyń i Smoleńsk, w maju oddajemy hołd Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, w czerwcu organizujemy Patriotyczny Dzień Dziecka, lipiec to oczywiście Wołyń, oraz wiele innych dat, które dla nas ale i każdego Polaka powinny być święte.

 

Spotykamy się kilka razy w miesiącu. Bardzo dużo ze sobą rozmawiamy, analizujemy, planujemy. Do każdego spotkania przygotowujemy się bardzo starannie. Od roku 2015 organizujemy bardzo dużo lekcji edukacyjnych w szkołach, mnóstwo akcji patriotycznych dla dzieci i młodzieży w plenerze. W miesiącu marcu 2017 odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia. Zarząd przedstawił działalność za rok 2016. Okazało się, że tylko w samym 2016 roku zorganizowaliśmy ok. 120 akcji patriotycznych.

 

            Staliśmy się nierozerwalną częścią naszego miasta. Staliśmy się w Głogowie strażnikiem pamięci o naszych bohaterach. To ogromna odpowiedzialność,  ale jednocześnie wielka motywacja do jeszcze większej pracy.

            Obecnie (październik 2017) mamy 50 członków, a deklaracje kolejnych kilkunastu kandydatów czekają na rozpatrzenie. Stowarzyszenie rozwija się i jest rozpoznawalne w regionie, a nawet wśród środowisk prawicowych w całej Polsce (z czego jesteśmy bardzo dumni). Bardzo dokładnie analizujemy każdą akcję. Jesteśmy bardzo wyczuleni na wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwa i „pokusy”. Czujemy jednak ogromne wsparcie i zaufanie ze strony mieszkańców miasta. Słyszymy mnóstwo miłych słów od zwykłych głogowian, które są dla nas największym motywatorem do jeszcze większej pracy i zaangażowania. Słowa „,Dzięki, że jesteście” słyszymy często. To bardzo pomaga w naszej pracy oraz podejmowaniu odpowiednich decyzji. Wszyscy członkowie Stowarzyszenia pracują społecznie i poświęcają swój czas, który mogliby przecież wykorzystać inaczej. Jednak dusza patrioty nakazuje pracę społecznikowską i takiej postawy chcemy uczyć głogowian oraz naszych rodaków w całej Polsce.

            Nasze cele nie zmieniają się. Od wielu miesięcy – praca z dziećmi i młodzieżą. Organizacja lekcji edukacyjnych w szkołach, konkursy o „Wyklętych”, turnieje patriotyczne. Taka działalność przynosi najwięcej satysfakcji. Nie zapominamy oczywiście o naszej „tradycyjnej” działalności. „walka o dusze” mieszkańców naszego miasta, czyli uświadamianie poprzez organizowanie spotkań z historykami, publicystami, kombatantami. Stawianie pomników bohaterom, akcje charytatywne, wspieranie patriotycznych inicjatyw w całym regionie to są nasze cele i drogowskazy na życie.

            Pan Franciszek Kamiński – człowiek prawdziwej głogowskiej Solidarności lat 80-tych, inwigilowany za swą działalność opozycyjną na terenie Głogowa i wielokrotnie aresztowany. Dzisiaj skromny ale nadal ideowy, jednak jak wielu zawiedziony, tym co się stało, jak to mówi: „z jego ukochaną Solidarnością”. Jest naszym głogowskim bohaterem. Pan Franciszek podszedł do nas po którymś ze spotkań i z łezką w oku powiedział: „Dziękuję wam chłopaki. Dzięki Wam, znów chce mi się stawać na barykadzie”.

Jeżeli kiedyś projekt pt. „Głogowska Godzina dla Polski” przestanie istnieć – to już dzisiaj wiemy, że choćby dla tych słów Pana Franciszka WARTO BYŁO.

Z Patriotycznym Pozdrowieniem

Marcin Marciszak Prezes Stowarzyszenia Patriotyczny Głogów.

Podsumowanie roku 2016:

Jeżeli chcesz zmieniać Polskę, to dołącz do nas.