04.03.2018 Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych cz.1

04.03.2018 Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych cz.1

To był piękny dzień. Pełen emocji i wzruszeń…

 

 

Przed wymarszem rozdajemy uczestnikom Marszu portrety „Wyklętych”. Podchodzi do nas mała dziewczynka. W rękach trzyma biało czerwoną flagę. Obok niej rodzice z biało-czerwonymi opaskami na ramieniu. „Proszę Pana, czy mogłabym dostać portret Ineczki” – pyta dziewczynka. Po chwili dodaje – „Jest dla mnie bardzo ważna. Kiedyś chciałabym być taka odważna jak Ona”

Kolega obok szturcha mnie lekko i szeptem mówi – „Nasi bohaterowie wracają, Oni naprawdę wracają…”

Takich wzruszających momentów było więcej. Zaczęliśmy od Mszy Świętej w intencji Żołnierzy Wyklętych w Kościele NMP Królowej Polski. Krótka przedmowa o Niezłomnych, piękne a jednocześnie bardzo mocne kazanie. Wszystko w otoczeniu żołnierzy z Grupy Rekonstrukcyjnej oraz dużych portretów Niezłomnych. Ich twarze dumnie na nas spoglądały. Jakby chciały powiedzieć – Dzięki że Pamiętaliście…

Portrety bohaterów „szły” z nami także w Marszu Pamięci. Na przodzie „partyzanci” na koniach, piechota, Strzelec, Harcerze z ZHR. Z głośników wyczytywano nazwiska wymordowanych oraz poległych w walce. Kilka setek nazwisk. To jednak tylko kropla w morzu. Przecież były ich tysiące. Wrzucani do bezimiennych dołów, tylko dlatego że Polskę ukochali ponad wszystko.

Marsz zakończyliśmy w Alei Pamięci. Odśpiewaliśmy hymn narodowy, odczytaliśmy Apel Poległych.

Głogów Pamiętał…

 

Foto. Tomasz Wadas.

 

Comments Closed