Seminarium terenowe „Kwatera Ł. Panteon narodowy pod cmentarnym murem” – Warszawa, 02-12-2017

Seminarium terenowe „Kwatera Ł. Panteon narodowy pod cmentarnym murem” – Warszawa, 02-12-2017

 „Ktoś, kto nie zna
historii Łączki, nie zna
i nie zrozumie historii Polski” .
(prof. Krzysztof Szwagrzyk)

 

Na zaproszenie Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w dniu 2 grudnia 2017 roku odbyło się seminarium terenowe, w którym uczestniczyli przedstawiciele PG poświęcone  jednemu z najbardziej tajemniczych miejsc w Warszawie.

Seminarium rozpoczęło się na Kwaterze Ł na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w miejscu, gdzie parę miesięcy temu pomagaliśmy jako wolontariusze przy odnajdywaniu szczątków Polskich Patriotów.

Praca na „Łączce” to ogromne przeżycie, zarówno emocjonalne jak i duchowe – od tej pory już nic nie będzie takie samo

Jak powiedział Marek Nadolski – pracownik Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN –  w tym miejscu (na Łączce) już nie ma nikogo – odkopaliśmy wszystkich. Prace poszukiwawcze się zakończyły.

Jednak to miejsce skupia wokół siebie wielu ludzi (przyjmując terminologię wojskową można powiedzieć, że powstała armia, na czele której stoi wódz i dowódca pan Profesor Krzysztof Szwagrzyk).  

Pierwszym etapem seminarium była „Łączka”. O historii tego miejsca opowiadał nam pracownik  Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, a następnie oprowadził nas po cmentarzu Powązki Wojskowe.

            

 

Kolejnym etapem seminarium było  Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, gdzie zwiedziliśmy wystawę  „Kwatera Ł. Panteon narodowy pod cmentarnym murem”.

Na tym etapie mogliśmy podzielić się w swoimi odczuciami związanymi z wystawą oraz naszą pracą na „Łączce – świętym miejscu”.

Zastanawialiśmy się wspólnie nad świadomością i wiedzą ludzi na temat tych miejsc i losów Naszych bohaterów, a także w jaki sposób zrozumiały, obrazowy i prosty przekazywać wiedzę o Żołnierzach Wyklętych – Bohaterach Niezłomnych.

 

 

Następnie odbyła się „debata oksfordzka”, którą zaprezentowali nam studenci Koła Naukowego Badań nad Konkurencyjnością Szkoły Głównej Handlowej nad tezą: „Odnalezienie i upamiętnienie to najważniejsze formy zadośćuczynienia ofiarom komunizmu”.

 

 

Chwilę po debacie wręczyliśmy uczestnikom debaty kartkę pocztową z Pomnikiem Podziemia Niepodległościowego w Głogowie wraz z informacją o stojących już popiersiach w alei pamięci oraz o kolejnych planowanych w przyszłym roku. Wpisuje się to niejako w temat debaty o formach upamiętniania ofiar komunizmu.

 

 

 

Po debacie rozpoczęliśmy naszą  „wędrówkę w czasie” po Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL wraz z dyrektorem muzeum Panem Jackiem Pawłowiczem – żywa i emocjonalna lekcja historii. Nasz przewodnik w sposób obrazowy opowiadał nam o tym, co kryją jego mury, cele, karcery, miejsca tortur i droga śmierci – wykonano tu ponad 300 wyroków śmierci.

 

 

Zajęcia były prowadzone przez pracowników Biura Edukacji Narodowej, Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych.

Za możliwość uczestniczenia w seminarium serdecznie dziękujemy.

 

 

Comments Closed